niedziela, 27 października 2013

Stop Żółwiom Ninja!

W środku lasu, z bosymi stopami zatopionymi w grubym mchu dotarły do mnie polifoniczne dźwięki cywilizacji. W sekundę podniosło mi się ciśnienie krwi, bo oczekiwałam telefonu od brata z wynikami mojej ostatniej tomografii. Oho, wznowa. Okej. Nic nie szkodzi. Pewnie to nic wielkiego, a jeśli już coś wielkiego, to wielkie mi rzeczy. Przekonuje o tym siebie i rodzinę. Mam z siostrą wakacje a moi rodzice właśnie jadą na swoje, więc nie będę psuła ani sobie ani im nastroju. Kilka dni w niewiedzy nikomu krzywdy nie zrobi. Koniec tematu na najbliższy tydzień.

Zrobiłam sobie wolne, nie tylko od zbiórek pieniędzy, które bardzo mnie zmęczyły, ale i od myśli, które odciągają moją uwagę od tego pięknego miejsca, w którym jestem. Rodzina mojej koleżanki udostępniła mi domek w Człopie. Mam darmowe wakacje w przepięknej okolicy, przyroda mnie zachwyca i absorbuje. Robię zdjęcia ślimakom, pływam w jeziorze, skaczę z drzewa do wody- „na bombę”, a opiłki wody drażnią mi oczy. Poznaję dwóch czternastoletnich tubylców, którzy uczą mnie jak skakać z liny do wody, na tarzana. Mam ubaw po pachy. Oni też, bo wpadam do jeziora jak wieloryb, a oni jak leszcze przebijają się cicho przez jego lustrzaną powłokę.

Dzień powrotu. Wsiadam do pociągu. Kawał drogi przed nami, kawał czasu na przemyślenia, kawał ciasta w plastikowym pudełku. Otwieram pudełko, otwieram się sama przed sobą.  A więc mam wznowę. Pora się nad sobą poużalać. Pora wziąć się w garść. Pora na panikę. Pora na spokój. Jestem zła, rozżalona. Jestem opanowana, pogodzona. Przez kilka godzin podróży próbuję się dookreślić. Kiepsko mi idzie.

Dobrze mieć bliskich, którzy czarnym markerem, grubą kreską potrafią oddzielić w mojej głowie czarnowidztwo od jasnowidztwa, frustracje od akceptacji, bezsens od ufności i kolorowym mazakiem podkreślić to, na co mam stawiać, żeby zbliżyć się do celu. Chcę być zdrowa- to jak strzelać w ruchomy cel. Ale mam wprawę, jak jednoręki bandyta. Jedna remisja za mną, pora powalczyć o drugą.

Nie płakałam. No może raz, tyle co kot napłakał. Wiadomość o nawrocie choroby nie była dla mnie tak silnym przeżyciem jak diagnoza, którą usłyszałam ponad dwa lata temu. Być może dlatego, że jeszcze nie zdążyło do mnie dobrze dotrzeć, że mam całkowitą remisję choroby, jeszcze nie zdążyłam się ucieszyć, nie zdążyłam zaufać, że tak już zostanie. Cały czas miałam świadomość tego, że nawrót jest prawdopodobny, bałam się cieszyć, bałam się powiedzieć sobie- wygrałam.

Adcetris i nawrót, czyli szczęście w nieszczęściu. Dzięki temu, że nie osiadłam na laurach mając nadzieję, że choroba już nigdy nie wróci, udało mi się zebrać ponad 240 000 zł na leczenie! Albo raczej- udało NAM się. Gdyby nie pomoc bliskich mi osób oraz tych zupełnie mi obcych, gdyby nie Wasza pomoc- zebrałabym co najwyżej tyle, ile znalazłam bym na dnie fontanny. A tak: mam nawrót  ale i mam lek! A skoro tak- mam również nadzieję. Dziękuję za nią!

Długo się zastanawiałam, czy opublikować na swoim blogu film „RAK i JA”, w którym rozebrałam się do naga. Krępuję się wiedząc, że inni taką nagą będą mnie oglądać. Postanowiłam jednak, że to zrobię. Miałam poważne wątpliwości, ale przyjaciółka na moje obawy wystosowała bardzo rzeczowy argument: „A nie pitol”. Moja historia nie jest niezwykła. To tak naprawdę historia większości chorych na raka. Mam nadzieję, że dzięki niej zarówno chorzy jak i zdrowi znajdą odwagę do przełamywania leków przed sobą nawzajem, przed szczerością, przed dzieleniem się tym, co kryję się pod maską wymuszonego uśmiechu i zaradności. Mam nadzieję, że ta historia zachęci chorych i ich bliskich do przełamywania rodzinnego tabu, które prowadzi do izolacji i samotności. 


Dziękuję tym, którzy pomogli mi rozebrać się przed kamerą, odkryć się, pokazać, jaka jestem, albo raczej-jaka bywam, kiedy nie udaję albo nie spełniam czyiś oczekiwań. Nie, nie jestem smutasem, ale pozwalam sobie na chwile słabości. Zachęcam do tego, bo odgrywanie Wojowniczego Żółwia Ninja, który nie boi się wroga to słaba rola w filmie kategorii B. Na dodatek rola ta kosztuje dużo energii, a zbyt dużo trąbią o kryzysie, żeby nie liczyć się z kosztami.


Sobie i innym życzę jak najczęstszych okazji do takich scen rozbieranych. Czasem trudno wyjść ze skorupy samemu. Życzę wszystkim takich przyjaciół, jakich ja mam, takich, którzy zrzucą nawet ze schodów, byleby skorupa pękła i uwolniła jej więźnia. Prawdziwe Katharsis. 

28 komentarzy:

 1. Twój post - bardzo ważne słowa. jednak czasem jest tak, że ta skorupa chroni nie nas, chorych, tylko naszych bliskich. nie każdy chory na raka ma obok siebie kogoś dostatecznie silnego.
  o filmie nic nie powiem, bo z tableta niedostępny, ale jutro (mam nadzieję) go zobaczę.
  serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 2. zdadzam się z tempo giusto to są bardzo ważne i piękne słowa.. Widzę jak dzielnie sobie radzisz z chorobą .. Ja mimo drugiego nowotworu nie moge jeszcze znaleźć w sobie tylke siły do walki co ty.. skaram się nie dołować ale nie zawsze mi to wychodzi...
  Jestem pod wrażeniem ja ty dzielnie to znosisz...oby tak dalej
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny i mądry film.Czapki z głów Marzenko.Pozdrawiam Ania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Marzenko, ten film powinien byc puszczany w godzinach najwiekszej oglądalności w telewizji!!

  zawsze czuję się wstrząśnięta że osoby doświadczone rakiem tak podobnie myślą i odczuwają, bez wzgędu na wiek i rodzaj raka

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że jesteś ! Pozdrawiam,mk

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziekuje że chciałaś sie z nami tym podzielić. To bardzo ważne dla mnie i wielu innych. Dziękuje i życzę dużo siły
  Emi

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo Ci dziękuję za te słowa. Życzę Ci przede wszystkim zdrowia ale też spełnienia każdego najbardziej niezwykłego marzenia.

  OdpowiedzUsuń
 8. ...jak piękna tak szczera... :)
  i ta energia:)
  mądre spojrzenie:)
  świadome:)
  Marzena... dziękuję Ci.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny film, a w nim piękna Ty! Dziękuję...

  OdpowiedzUsuń
 10. Brawo,mam nadzieję że film trafi do ludzkich serc i pozwoli na chwilę przystanąć,zatrzymać się nad własnym życiem.Jesteś świetną kobietką,walczysz mądrze i wiesz,jaki jest Twój cel - pokonać chorobę. Życzę Ci,abyś któregoś dnia wstała ze świadomością,że wszystko złe już za Tobą,że teraz zaczynasz nowy etap w życiu,zdrowym życiu. Ściskam mocno <3

  OdpowiedzUsuń
 11. niestety trafiłam na Twoj filmik za późno... moze wtedy byłabym większym wsparciem dla mojej mamy. Jej się nie udało i odeszła tydzień temu. Trzymam kciuki za Twoją walke. S,

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziewczyno, jak mi się podoba Twoja normalność!!!
  Przytulam mocno!

  OdpowiedzUsuń
 13. jesteś piękna i niesiesz piękne przesłanie. życzę Ci jak najlepiej.
  strasznie smutno zrobiło mi się kiedy opowiadałaś o łysej głowie, o tym, że ktoś to nieładnie komentował. nie mieści mi się w głowie, że ludzie nie mają ważniejszych rzeczy żeby zająć swoje myśli.
  cudowny film i oby jak najwięcej osób go obejrzało i pomogło.

  OdpowiedzUsuń
 14. Niby nie znam, a wydajesz mi się tak bliska. Bardzo przypominasz mi moja Mamcię i mocno wierzę, że Ona od 18 miesięcy bezpośrednio wyprasza dla Ciebie zdrowie u Boga. Całe życie była aniołem i po prostu zbyt wcześnie musiała wrócić do swojego domu... Ściskam Cię mocno i proszę walcz dzielnie... dla każdego z nas.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem z Toba od zawsze...i zawsze tu będę, mocno trzymam kciuki-najlepsze, że "poznając" Ciebie nie sądziłam, że sama będę czekać na moje wyniki... Niebawem się operuję...

  OdpowiedzUsuń
 16. http://blog.siegnijpozdrowie.org/

  OdpowiedzUsuń
 17. http://blog.siegnijpozdrowie.org/2010/06/nagranie-wideo-wykladu-medycyna.html

  http://blog.siegnijpozdrowie.org/2013/01/wplyw-diety-na-powstawanie-nowotworow.html

  http://blog.siegnijpozdrowie.org/2013/05/alternatywne-metody-leczenia-nowotworow.html

  http://blog.siegnijpozdrowie.org/2012/12/przelomowe-badanie-wplywu-zywienia-na.html

  http://faktydlazdrowia.pl/bpa-substancja-obecna-m-w-paragonach-pojemnikach-plastikowych-przyczynia-sie-rozwoju-raka-piersi/

  http://faktydlazdrowia.pl/aspartam-slodzik-produktow-dietetycznych-powiazany-z-bialaczka-i-chloniakiem/


  Polecam zobaczyc Terapie Maxa Gersona na youtubie film Przełom...

  OdpowiedzUsuń
 18. http://faktydlazdrowia.pl/ekstrakt-z-jablek-zabija-komorki-nowotworowe-lepiej-niz-chemioterapia/

  http://faktydlazdrowia.pl/swieze-i-surowe-soki-warzywno-owocowe-potrafia-cofnac-chorobe/

  http://faktydlazdrowia.pl/wodorosty-skuteczniejsze-niz-chemioterapia-w-walce-z-rakiem-piersi/

  Witamina b17 Edward Griffin Świat bez Raka super ksiazka..Polecam

  http://faktydlazdrowia.pl/koktajl-napedzajacy-sile-systemu-immunologicznego/

  Szokujące i nieznane fakty o elektrosmogu
  www.youtube.com/watch?v=6fpAkd8mTAU

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nowy-raport-rzadu-na-temat-raka-2013-10

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/biznes-z-chorob-czyli-pacjent-w-matrixie-2013-08

  Super Strony mam madzieje ze pomogą trzeba czytać je z otwartym umysłem(mózg jest jak spadachron nie działa gdy nie jest otwarty)..

  OdpowiedzUsuń
 19. GRATULUJĘ!!! I podziwiam za wszystko, co robisz, za Twoją odwagę i umiejętność dzielenia się intymnymi przeżyciami. Czas, w którym człowiek dowiaduje się o chorobie jest przepełniony chwilami goryczy i zwątpienia a Ty wspaniale stawiasz temu czoła. Ja też walczę każdego dnia, nie o siebie, ale o bliskie mi osoby a dzięki Tobie, Twoim wypowiedziom czy wpisom, czuję się silniejsza. Zarażasz ludzi pozytywną energią i oswajasz ich z trudnymi i często krępującymi tematami. WIELKIE DZIĘKI za to że jesteś i odważyłaś się publicznie walczyć z tym dziadem :) ściskam Cię mocno i życzę siły, wytrwałości i wiary. Dobrej i spokojnej nocy :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cześć Marzena!
  Znalazłam artykuł o Tobie w Jastrzębskim dodatku do Dziennika Zachodniego, wczoraj przeczytałam Twojego bloga. Jesteś cudowną osobą! Bardzo Cię podziwiam i wierzę, że Ci się uda. Jeśli nie masz nic przeciwko, napiszę o Tobie na moim blogu :) Jeślibyś miała ochotę, możesz napisać coś o sobie, albo od siebie. Mogę również napisać coś sama, a Tobie podesłać, czy się zgadzasz :) Pozdrawiam Cię mocno i będę pamiętać o Tobie w swoich modlitwach:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Marzenko,poczytaj proszę o samoleczeniu metodą BSM,może mogłabyś spróbować..Pozdrawiam Cię dzielna śliczna dziewczyno..
  Sylwia W.

  OdpowiedzUsuń
 22. Cześć. Podobają mi się Twoje jaja. Tzn Ty i to, że masz jaja;] Poznałem Cię w Trójce, trochę później zamieszkałaś w przeglądarce- to tylko karta, ale karta, która żyje:D i gdzieś tam jeszcze u mnie w główce masz kartę.
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 23. http://www.youtube.com/watch?v=Ljj0iI_iXSs&hd=1

  Co szkodzi zmienić dietę. Za zebrane pieniądze kupić sokowyciskarkę i ekologiczne warzywa i owoce. Pić i jeść na zdrowie przez kolejne lata.
  Ludzie zacznijcie myśleć (cytat z filmu) !!! Nie idźcie na rzeź jak b..... :(

  OdpowiedzUsuń
 24. Przeczytalam dzis rano artykul o szczesciu i jak je zauwazac... linki na ktore klikalam na kolenych blogach zaprowadzily mnie do CIEBIE!!!
  to niesamowie... uczyc sie szczescia od takich osob!!!!!!
  Jestes fantastyczna!!! sciskam Cie cieplo i sle promien szczescia :) Alicja

  OdpowiedzUsuń
 25. ty tak bardzo chcesz zyc, a ja tak bardzo nie chce, bo moje zycie to jest wielka czarna dziura z ktorej nie moge wylezsc, noi gdzie tu sprawiedliwosc,zebym ci tak mogla oddac moje zycie........

  OdpowiedzUsuń
 26. Zaglądam do Ciebie już od roku, albo i dłużej, wreszcie mogłam Cię zobaczyć, posłuchać, wbić wzrok i poczuć Twoją bliskość. A wierz mi, że mamy do siebie bardzo blisko. Mamy podobne fryzury, z tym że u mnie to nowość i każdemu kto pyta gdzie je zgubiłam nie potrafię odpowiedzieć. Jesteś Wielka, masz niesamowitą siłę życia, niesamowitą mamę. Gratuluję i cieplutko pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja wiem, ze kazdy radzi co tylko moze, ale ja bylam swiadkiem cofniecia sie raka piersi podczas diety alkaicznej. Nie ma nawrotu, a bylo juz beznadziejnie. Rak rozwija sie w komorkach kwasowych, pamietajmy o tym komponujac nasza diete. Marzenko, swietny filmik, pewnie ogromnie ciezko bylo Ci sie tak obnazyc, ale to jest potrzebne i chwala Ci za to, ze sie odwazylas. Ja nie wiem przez co przeszlas i przez co teraz przechodzisz, bo trudno to sobie wyobrazic, ale wierze, ze masz misje do spelnienia i jeszcze dlugo nam tu bedziesz pisac. Jak maz wrocil, to niech wypieprza tam skad przyszedl. Przeciez rozwod byl !

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja wiem, ze kazdy radzi co tylko moze, ale ja bylam swiadkiem cofniecia sie raka piersi podczas diety alkaicznej. Nie ma nawrotu, a bylo juz beznadziejnie. Rak rozwija sie w komorkach kwasowych, pamietajmy o tym komponujac nasza diete. Marzenko, swietny filmik, pewnie ogromnie ciezko bylo Ci sie tak obnazyc, ale to jest potrzebne i chwala Ci za to, ze sie odwazylas. Ja nie wiem przez co przeszlas i przez co teraz przechodzisz, bo trudno to sobie wyobrazic, ale wierze, ze masz misje do spelnienia i jeszcze dlugo nam tu bedziesz pisac. Jak maz wrocil, to niech wypieprza tam skad przyszedl. Przeciez rozwod byl !

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz jakąś sprawę, z którą chciałabyś się do mnie zwrócić osobiście, możesz to zrobić pisząc na m.erm@vp.pl